Anasayfa     Site Haritası     İletişim     Şikayet ve Önerileriniz     English
Kurumsal Ürünlerimiz Acentelerimiz Hasar İşlemleri Sıkça Sorulanlar Bilgi Toplumu Hizmetleri
9/6/2010

KTT, Şirketlerin Operasyonel Yükünü Artırdı
 KTT, Şirketlerin Operasyonel Yükünü Artırdı  Detay

7/2/2010

Yeni Eksperlere İş İmkânı Sağlamalıyız
 Yeni Eksperlere İş İmkânı Sağlamalıyız  Detay

7/10/2010

Sigortanın Ustaları Toplantısı
   Detay

7/10/2010

‘Sigortanın Ustaları’ Antalya’da Buluştu
 ‘Sigortanın Ustaları’ Antalya’da Buluştu  Detay

6/3/2013

Sigortalılarımızın Dikkatine
 Sigortalılarımızın Dikkatine  Detay

5/15/2013

Sigortalılarımızın Dikkatine
 Sigortalılarımızın Dikkatine  Detay

11/13/2009

Reklam Filmlerimiz
 Reklam Filmlerimiz  Detay

10/5/2011

Yasadaki Sorunlar Anayasa Mahkemesi Yolunu Açabilir
 Yasadaki Sorunlar Anayasa Mahkemesi Yolunu Açabilir  Detay

Haberler  
10/5/2011
Yasadaki Sorunlar Anayasa Mahkemesi Yolunu Açabilir
 
Gönderen Sigortacı Gazetesi  10 Mayıs 2011 06:46
 
 
Tazminat hukukunda kusursuz kimsenin tazmin yükümlülüğü bulunmadığını kaydeden Dubai Group Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Özatalay, “Ancak bu kanun ile kusursuz sigortalının da tazminat ödenmesinde pay sahibi olacağı açıktır” dedi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktarılması ile tedavi masraflarının bundan böyle SGK tarafından karşılanacağını ifade etti. Özatalay, sigorta şirketlerinin bundan sonra bu talepler ile ilgili dosya açmasının mümkün olmadığını kaydetti. Özatalay, “Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun her ilde en az bir ve büyük illerde de birçok ilçede merkezleri bulunmaktadır. Başvuruların söz konusu yerlere yapılması gerekmektedir. Belki alışılmışın dışında yeni bir uygulamanın başlayacak olması kısa vadede bazı olumsuzlukların yaşanmasına, bazı mağduriyetlerin oluşmasına neden olabilir. Ancak uzun vadede bu olumsuzlukların en aza ineceğine inanıyorum” diye konuştu.

Henüz mevcut hasar dosyalarının akıbetiyle ilgili bir açıklama yapılmadığını belirten Özatalay, şunları söyledi: “Bu konuda Hazine Müsteşarlığı’nın hazırlayacağı yönetmelik beklenmektedir. Ancak ilgili kanun da sigorta şirketlerinin SGK’ ya ödeyecekleri tutarın yüzde 20’sini bir defaya mahsus olmak üzere geçmişte olan ve henüz bildirilmemiş veya bildirilmesine rağmen ödenmemiş hasarlar için ödemesi hükmedilmektedir. Bu nedenle şimdiye kadar açılan ancak muallâkta olan hasar dosyalarının ödenmemesi ve talepte bulunan kişi veya kurumlara yazı ile bu durumun bildirilmesi ve SGK’ ya yönlendirilmeleri gerekmektedir. Ayrıca hasar dosyalarının reddedilmesine rağmen neticesiz kapatılarak muallâk hasar karşılıklarından da çıkarılmaması gerektiğini düşünüyorum. Sigorta şirketlerinin geçmişteki hasarlar için SGK’ ya ödeyecekleri tutarın nasıl muhasebeleştirileceğinin de belirleneceğini düşündüğüm yönetmeliğin beklenmesi daha uygun olacaktır.”

‘KESİNTİ PRİME YANSIMAZSA ZARARI DÜŞÜNEMİYORUM’

Sigorta şirketlerinin trafik branşında zarar ettikleri bir ortamda bu kesintiyi primlere yansıtmaları gerektiğini ifade eden Özatalay, “Tersi olması durumunda sektörün yaşayacağı muhtemel zararı düşünmek bile istemiyorum” dedi. Alkollü ya da kusurlu kişilerin tedavi giderlerinin karşılanma konusundaki görüşlerini de aktaran Özatalay, “Bilindiği üzere bu konuyla ilgili olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin hukuksal görüşleri mevcut. Tazminat hukukunda esas kural kusur sorumluluğudur ve kusursuz kimsenin tazmin yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak bu kanun ile sigorta şirketlerine prim ödeyen kusursuz sigortalının da SGK’ ya ödenecek tutar nedeniyle bu tazminatın ödenmesinde pay sahibi olacağı açıktır. Bu nedenle yasa Anayasa Mahkemesi’ne götürülebilir” diye konuştu.

Tam serbest tarifeye geçişle ilgili tartışmalar hakkında da konuşan Özatalay, “Sektör zarar ederken, SGK’ya ödenecek prim tutarlarının nasıl bir etki yaratacağı yaşanarak anlaşılmadan tam serbest tarifeye geçme kararının alınmasının mümkün olamayacağını düşünüyorum” dedi.

Güncel
06-09-2010     KTT, Şirketlerin Operasyonel Yükünü Artırdı...   Detay
02-07-2010     Yeni Eksperlere İş İmkânı Sağlamalıyız...   Detay
10-07-2010     ...   Detay
10-07-2010     ‘Sigortanın Ustaları’ Antalya’da Buluştu...   Detay
03-06-2013     Sigortalılarımızın Dikkatine...   Detay
15-05-2013     Sigortalılarımızın Dikkatine...   Detay
13-11-2009     Reklam Filmlerimiz...   Detay
05-10-2011     Yasadaki Sorunlar Anayasa Mahkemesi Yolunu Açabilir...   Detay
 
 
Kişisel Verilerin Korunması Powered by Esproit