Anasayfa     Site Haritası     İletişim     Şikayet ve Önerileriniz     English
Kurumsal Ürünlerimiz Acentelerimiz Hasar İşlemleri Sıkça Sorulanlar Bilgi Toplumu Hizmetleri
9/6/2010

KTT, Şirketlerin Operasyonel Yükünü Artırdı
 KTT, Şirketlerin Operasyonel Yükünü Artırdı  Detay

7/2/2010

Yeni Eksperlere İş İmkânı Sağlamalıyız
 Yeni Eksperlere İş İmkânı Sağlamalıyız  Detay

7/10/2010

Sigortanın Ustaları Toplantısı
   Detay

7/10/2010

‘Sigortanın Ustaları’ Antalya’da Buluştu
 ‘Sigortanın Ustaları’ Antalya’da Buluştu  Detay

6/3/2013

Sigortalılarımızın Dikkatine
 Sigortalılarımızın Dikkatine  Detay

5/15/2013

Sigortalılarımızın Dikkatine
 Sigortalılarımızın Dikkatine  Detay

11/13/2009

Reklam Filmlerimiz
 Reklam Filmlerimiz  Detay

10/5/2011

Yasadaki Sorunlar Anayasa Mahkemesi Yolunu Açabilir
 Yasadaki Sorunlar Anayasa Mahkemesi Yolunu Açabilir  Detay

Haberler  
7/2/2010
Yeni Eksperlere İş İmkânı Sağlamalıyız

Gönderen Sigortacı Gazetesi 02 Temmuz 2010 11:50
 

Bir eksperin çalışabilmesi için eksperlik belgesinin yanında çalışabilme imkânının da yaratılması gerektiğini ifade eden Özatalay, “Bugünkü yapıda, sisteme yeni giren bir eksperin şirketlerle anlaşarak iş alabilmesi oldukça uzun vadede gerçekleşiyor. Sorunlarımızı çözmek istiyorsak hem bölgesel eksperliği özendirmeliyiz hem de yeni gelen eksperlere iş imkânı sağlamalıyız” dedi.

 Dubai Group Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Sedat Özatalay, şu anda yaklaşık 1600 belge sahibi eksper bulunduğunu, bunların yaklaşık 903’ünün de faal eksperlik görevini yerine getirdiğini ifade etti. Özatalay, “Bu sayının yeterli olup olmadığını irdelediğimizde, büyük şehirlerde eksper sayısının yeterli olduğunu gözlemliyoruz. Sigorta şirketlerinin bu illerde Bölge Müdürlüklerinin olması da eksper sayısına olumlu etki yapıyor. Ancak gerek acente sayısı açısından gerekse sigortalı sayısı açısından gelişmekte olan bazı illerde, özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölge illerimizde görev yapan eksper sayısının istenilenden daha az olması sorun yaratıyor” diye konuştu. Bu illerde görev yapan eksperlere tüm sigorta şirketlerinin görev verdiğini ve eksper üzerindeki iş yükünün kaliteli hizmet verilmesini engellediğini belirten Özatalay, “Bu illerde eksper ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki bir yıl içerisinde açılmış olan kurslar ve stajlar sonucunda sektöre 1000’e yakın yeni eksper katılımı olacak. Yeni katılacak eksperlerin, eksper sayısının az olduğu illerde çalışmalarının özendirilmesi ve gerekli altyapı çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bunun için tüm sektörün ve Eksper İcra Komitesi’nin ortak sorumluluğu bulunuyor” dedi.

‘EKSİS SİSTEMİ OLUŞTURULUYOR’
Şirketlerin aldıkları ihbarları, eksper kadrolarına objektif kriterleri dikkate almak kaydıyla eşit sayıda dağıtabilecek sistemler geliştirdiğini kaydeden Özatalay, şirketlerin bu konuya gereken özeni gösterdiğini söyledi. Özatalay sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki amaç, gelen ihbarlardaki ekspertiz süresiyle ekspertiz hizmetinin kaliteli ve hızlı yapılmasını sağlamaktır. Ayrıca bir ekspere kapasitesinden fazla iş vermeyi önlemek hedeflenmektedir. Şirketler bazında yapılan bu uygulamanın tüm sektöre yayılması gerektiğine inanıyorum. Hasar ihbarının verileceği eksperin o gün içinde diğer çalıştığı şirketlerden ne kadar iş aldığının bilinmesi birçok sorunu ortadan kaldırır. Bu nedenle tüm şirketlerin ortak katılabileceği eksper iş dağılım program altyapısının oluşturulması gerekmekte. Zaten bu konuda hasar takip merkezi bünyesinde Eksis sisteminin altyapı çalışmalarına başladı. Bu sistemle sigortalıların da eksper seçme hakkı sistematik bir şekilde hayata geçmiş olacak.”

‘BÖLGESEL EKSPERLİĞİ ÖZENDİRMELİYİZ’
Sistemin kurulmasının ekspertiz camiasına yeni katılacak eksperler açısından da önemli olduğunu ifade eden Özatalay, “Çünkü bir eksperin çalışabilmesi için eksperlik belgesi yanında sigorta şirketleriyle çalışabilme imkânı da yaratılması gerekmektedir. Bugünkü yapıda, sisteme yeni giren bir eksperin şirketlerle anlaşarak iş alabilmesi oldukça uzun vadede gerçekleşmektedir. Eğer sorunlarımızı çözmek istiyorsak hem bölgesel eksperliği özendirmeliyiz hem de yeni gelen eksperlere iş imkanı sağlamalıyız” diye konuştu.

‘DEPREM KONUSUNDA SEKTÖR ORTAK ÇALIŞMA YAPMALI’
Yıllardır konuşulmakta olan büyük Marmara depremi konusunda sektörün tamamen hazırlıklı olmadığını ifade eden Özatalay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle sektörün tüm birimlerinin birlikte bir çalışma yapması ve sistem oluşturması yerinde olacaktır. Ancak bu konuya ait cevap bulunması gereken başka sorular da var. Bu soruların cevaplarını şirketlerin bularak kendi sistemlerini oluşturduklarına inanıyorum. Ancak büyük bir depremde sorun yaşanmaması için tüm sektörün mutabakatı ile kurulacak ortak çalışma sisteminin hayata geçirilmesi çok önemli.”


Güncel
06-09-2010     KTT, Şirketlerin Operasyonel Yükünü Artırdı...   Detay
02-07-2010     Yeni Eksperlere İş İmkânı Sağlamalıyız...   Detay
10-07-2010     ...   Detay
10-07-2010     ‘Sigortanın Ustaları’ Antalya’da Buluştu...   Detay
03-06-2013     Sigortalılarımızın Dikkatine...   Detay
15-05-2013     Sigortalılarımızın Dikkatine...   Detay
13-11-2009     Reklam Filmlerimiz...   Detay
05-10-2011     Yasadaki Sorunlar Anayasa Mahkemesi Yolunu Açabilir...   Detay
 
 
Kişisel Verilerin Korunması Powered by Esproit